Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

ÖFKE KONTROLÜ

 Öfke; doyurulmamış isteklere, istenmeyen sonuçlara ve karşılanmayan beklentilere verilen duygusal bir tepkidir. Korku, sevinç, mutluluk, üzüntü vb. diğer duygular gibi doğaldır. Sağlıklı olarak ifade edildiğinde yapıcı ve kişiler arası iletişimi düzeltici olabilen bir duygudur. Ancak öfke kontrol edilmeden ve yıkıcı bir biçimde davranışlara yansırsa saldırgan ve son derece tahrip edici tepkilere dönüşme potansiyeline sahiptir.

      Son zamanlarda ev içi olaylarda, sokak tartışmalarında, trafikte ve öğrenciler arasında sağlıklı bir şekilde ifade edilemeyen öfke türlerinin çoğaldığı görülmektedir. Genellikle insanlar öfke ile ilgili birçok sıkıntıları olsa da bunları kabul edip konuyla ilgili yardım istemek yerine, öfke ve benzer duygularını daha çok bastırmaya, inkâr etmeye ve yok saymaya çalışırlar. Öfkenin ne bastırılması ne de inkâr edilmesi sağlıklı ve etkili bir ifade yolu olarak görülmemektedir. Sonuçta her tür öfkenin kişiyi uyarıcı, koruyucu veya harekete geçirici bir işlevi vardır. Dolayısıyla öfke organizmayı bir problem olduğunda uyarır ve kendisine zarar verici veya saldırgan davranma eğiliminden kişiyi haberdar etmede etkin bir rol oynar. Öfkenin sağlıklı olarak yaşanıp ve yönetilebilmesi için kabul edilmesi, nedenlerinin ve biçiminin anlaşılması ve kesinlikle saldırgan biçimlerde ifadesinin kontrol edilmesi gereklidir.

      Öfkemizi kontrol etme sürecinde önemli olan öfkeyi doğru şekilde, doğru kişiye, doğru miktarda, kontrollü bir şekilde ulaştırabilmektir. Hoşgörü ve saygı çerçevesi içinde öfkemizi dışarıya vurabilmek sağlıklıdır. Bu yazıda günümüz ortamında öfkenin nasıl bir sorun olarak karşımıza çıktığını bildiğimiz için öfke kontrolü üzerinde durarak, öfke ile baş etme becerilerinde anahtar sayılabilecek bazı yolları paylaşacağım. Şimdi öfkenizin kontrolden çıktığını hissettiğiniz anlarda kullanabileceğiniz 7 pratik yola birlikte göz atalım:

1. Öfkelenmeye başladığınızda kendinize nefes alacak zaman yaratın

Ani bir öfkeyle kan beynime sıçradı dediğiniz anlarda ilk olarak kendinize 1-2 dakika ayırın ve diyaframınızdan derin derin nefes almayı deneyin. Yalnızca sizin duyabileceğiniz bir tonda kendinize “sakin” ya da “sinirlenecek bir şey yok” gibi rahatlatıcı telkinlerde bulunun. Sinirinizin azaldığını hissedene kadar derin derin nefes almayı bırakmayın ve rahatlatıcı telkinleri tekrarlayın.

2. Öfkenize sebep olan durumu doğru şekilde ifade edin

Öfkeyi dışa vurmak her ne kadar içimize atmaktan daha sağlıklı görülse de bunu doğru bir şekilde yapmak önemlidir. Yaşadığınız öfke patlamasının ilk etkileri geçtikten ve biraz sakinleştikten sonra kendinizi sakince ve olabildiğince açık bir şekilde karşınızdaki kişiye ifade etmeye çalışın. Öfkelenmenize neden olan endişelerinizi ve ihtiyaçlarınızı karşınızdaki kişiyi incitmeden, soğukkanlı bir şekilde ifade etmeye özen gösterin.

3. Öfkelendiğiniz durumlarda “ben” dilini kullanın

Öfkelendiğiniz durumlarda karşınızdaki kişiyi suçlamak gerilimin artmasına neden olur. Böyle durumlarda karşı tarafı suçlayıcı cümleler yerine duygularınızı ifade edebilmenizi sağlayacak “ben “dilinde cümleler kurmaya çalışın. ‘Yaptığın davranışlar beni çok üzüyor’ ya da ‘bu durumdan rahatsız olduğumu hissediyorum’ gibi

4. Öfke seviyenizin yükseldiğini hissettiğinizde ‘time out’ da denilen kısa molalar verin

Öfkelenmenize neden olan olaylar yaşandıysa ve yukarıdaki çözümleri deneyip yine de başarısız olduysanız, böyle anlarda kendinize kısa bir mola verin. Birkaç dakikalık olay yerinden uzaklaşma, farklı bir ortama gitme hem kendi düşüncelerinizi daha iyi anlamanıza hem de sinirlenmenize neden olan olayları daha rahat atlatmanıza yardımcı olur.

5. Öfkenizi egzersizlerle yok edin

Doğa yürüyüşü, spor branşları egzersizleri, fitness gibi fiziksel aktiviteler kendinizi daha mutlu ve rahat hissetmenizi sağlayan serotonin hormonunu artırır. Öfkelenmemize yol açan stres ve gerginliğin azaltılmasına da yardımcı olur. Sağlıklı bir düşünce geliştirmek için olanak yaratır.

6. Öfkenize yol açan durumların çözümlerine odaklanın

Öfkeye sebebiyet veren durumlara odaklanmak yerine bu durumlarla nasıl baş edebileceğinize yönelik odaklanma süreci daha etkilidir. Duygularınıza farklı bir açıdan bakmayı öğrenmek kontrolünüzde olmayan durumlarla çok daha rahat baş edebilmenizi sağlar. Bu beceri daha sonra diğer duygularda da işlev sahibi olmanıza fayda verir.

7. Aşırı yoğun ve atlatamadığınız öfke durumlarında profesyonel bir destek almaktan korkmayın

Öfke ile baş etme becerisini bilmek ve öfke kontrolünü öğrenmek bu konuda sorun yaşayan herkes için birincil bir mücadeledir. Eğer tüm çabalarınıza rağmen öfkeniz sonradan pişman olacağınız ya da çevrenizdeki kişilerin kırılmasına yol açan davranışlara neden oluyorsa, bu konuda uzman bir kişi ile görüşmeniz en sağlıklı çözüm yolu olacaktır. Unutmayın ‘öfke ile kalkan zararla oturur’…

 

 

 

 

©2020 E-services Education Erasmus+ KA2 Project Ref. Nr.: 2015-1-TR01-KA201-0022552
Bu yayın Avrupa Birliği’nin desteğiyle hazırlanmıştır. Bu yayının içeriğinden yalnızca Anamur İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü liderliğindeki proje konsorsiyumu sorumlu olup , herhangi bir şekilde AB'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.
“This publication has been produced with the assistance of the European Union. The contents of this publication are the sole responsibility of the project consortium and can in no way reflect the views of the European Union”

Search

51611
TodayToday63
YesterdayYesterday78
This WeekThis Week63
This MonthThis Month208
All DaysAll Days51611