Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

KONSANTRASYON SORUNUNU AŞABİLME

Geçmişten geleceğe çok hızlı bir değişime şahit oluyoruz. Tabi bu hızlı değişimin bir takım faydaları olduğu gibi bizden götürüleri var. Bunlardan biri belkide en önemlisi de konsantrasyon bozukluğu bir işe veya çalışmaya odaklanma sorunudur. Teknoloji geliştikçe konsantrasyon bozukluğu gibi dikkat problemlerinin artığı görülmektedir.
Günümüzde öğrencilerimizin en fazla şikayetçi oldukları konulardan biri da ders çalışmaya ”yoğunlaşamamak ”tır. Konsantre olmadan harcanan saatler, öğrenme adına kişiye pek bir fayda sağlamamaktadır. Konsantrasyon verimli çalışmanın anahtarıdır. Peki nedir konsantrasyon ?


KONSANTRASYON NEDİR?
Konsantrasyon: İç ve dış uyaranlardan etkilenmeden, dikkat ile bir işe yoğunlaşabilme; iş üzerinde dikkati sürdürebilme yeteneği olarak literatürde tanımlanmaktadır.
Dikkati toparlama ve sürdürme (odaklanmak) konusunda çeşitli güçlükler yaşanması durumunda konsantrasyon bozuklukları meydana gelir. Günümüz şartlarında bu çok normal bir durum olsa da çeşitli önlemler almak mümkündür.


KONSANTRASYON SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR?


Konsantrasyon bozukluğu çok faktörden etkilendiği gibi, çok adımlı çözüm yöntemleri vardır. Aşağıdaki listeye mümkün olduğunca uymak, var olan odaklanma problemi ile başa çıkmanıza ve konsantrasyon arttırmanıza olanak verir.
Konsantrasyon Teknikleri
 1. Kişisel odaklanma teknikleri geliştirmek, görev listesi oluşturmak ve birden fazla işi aynı anda yapmamak konsantrasyon artırıcı etkiye sahiptir.
 2. Sağlıklı beslenmek konsantrasyon gücü sağlar
 3. Düzenli ve tam uyku uyumak konsantrasyon gücü sağlar; konsantrasyon bozukluğu faktörlerini azaltır.
 4. Düzenli beyin egzersizleri yapmak, bulmaca çözmek ve zeka oyunları oynamak çok güçlü bir şekilde konsantrasyon artırıcı etkiye sahiptir
 5. Konsantrasyon çalışmaları arasında spor yapmak, yürüyüş ve benzeri fiziksel faaliyetler de önemlidir.
Bu 5 madde ile odaklanma sorunu çözümü için oldukça etkilidir. Bununla birlikte;konuya daha detaylı bakmak gerektiği düşüncesindeyim.


KONSANTRASYON PROBLEMİ NEDEN OLUŞUR?
Beslenme bozuklukları ve uykusuzluk odaklanma konsantrasyon eksikliği için güçlü sebepler arasında görülmektedir. Bunlarla birlikte genetik faktörlerden kaynaklı odaklanma sorunu yaşamak da mümkündür. Odaklanma problemi ve konsantrasyon bozukluğu konusunda en büyük tetikleyici ise elbette teknoloji ve onun hayatımıza getirdikleridir. Günümüz teknolojisi insanlarda odaklanma konsantrasyon eksikliğine yol açabiliyor.
Bunun sebebi: sosyal medya bildirimleri, saat alarmı, SMS bildirimi, çağrı bildirimi, otomobil iç uyarıcılar ve korna gibi dış uyarıcılar, trafik işaretçileri, toplu yaşam alanları, sürekli duyduğumuz sesler ve genel adıyla tüm uyaranlardır. Bu kadar uyaran arasında bir işe konsantre olmak da zorlaşmaktadır. Bir süre sonra odaklanma yeteneğimiz köreldiği için sessiz ofislerimizde dahi odaklanma sorunu yaşayabiliyoruz.
Teknoloji, odaklanmamızı engelleyici özelliklere sahip olsa da bu durum tercihlerimizle alakalıdır. Aynı şekilde teknolojiden yararlanarak odaklanma ve konsantrasyon yeteneğimizi geliştirmemiz de mümkündür. Bu bakımdan özellikle dikkat sorunu yaşayan öğrencilerimize doğru teknoloji kullanımı kunusun da bilinçlenmeleri gerektiğini özellikler belirtmekte fayda var. Tüm bu etkenler varken dikkat yani konsantrasyon sorununu nasıl aşabilirim. Gelin hep beraber bu konuda uzmanların önerilerini derlediğimiz aşağıdaki tekniklere bakalım.


DİKKAT ve KONSANTRASYONU GELİŞTİREN TEKNİKLER
Dikkatinizin dağıldığını hissettiğinizde veya uzun süreli dikkat gerektiren çalışmalara ön hazırlık yapmak için aşağıda kendinize uygun olabileceğini düşündüğünüz tekniklerden faydalanabilirsiniz.


a. “Gitme, Buraya Gel” Tekniği Ders çalışma esnasında bazen aklınıza başka bir düşünce veya başka bir ders, kız veya erkek arkadaşınızla buluşma isteği, TV-bilgisayar-cep telefonu kullanımı vb. gibi düşünceler gelebilir. Böyle bir durumda, “Hiçbir yere gitme, buraya gel” diyerek dikkatinizi kontrol edebilirsiniz. O an için ilgilenmeniz gereken dersi düşünerek, dersle ilgili konunun ana başlıklarını hatırlamaya, kendinize konu ile ilgili birkaç soru sormaya ve bunları cevaplandırmaya çalışın. Dikkatinizi ilgilendiğiniz konuya yoğunlaştırın.

b. Tek Noktaya Odaklanma Etkinliği Ders çalışmaya başlamadan önce, tek noktaya yoğunlaşarak “dikkati odaklama” çalışması yapılabilir. Oturma pozisyonu alındıktan sonra, sağ ele kalem alınarak kol uzatılır. Kalem ucuna 30 saniye süreyle gözler tek noktaya kilitlenmiş olarak bakılır. Bu uygulama ders çalışmaya başlarken yapılabileceği gibi bazen dikkatin dağıldığı zamanlarda da yapılabilir.

c. Kelime Arama Çalışması Ders çalışırken dikkat ve odaklanmada sorun yaşadığınızda, belirli bir süre içinde (örneğin 2 dakika) önceden belirlediğiniz metinde çok geçen bir kelimeyi bulup sayın. Verilen süre içerisinde kaç kelime bulduğunuzu belirleyin. Başarı oranınızı bir deftere yazın. Bu tekniği belirli aralıklarla tekrarlamak ders çalışma esnasında dikkat ve odaklanmanın geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.

d. Benzerlik ve Farklılıkların Bulunması Etkinlikleri Metinlerde kelime avcılığı, gizlenmiş nesneleri bulma, bulmaca çözümleri gibi etkinliklerin yapılması dikkatin arttırılmasında etkilidir.


e. Düşünmeyi Düşünmeme Tekniği Ders çalışırken zihninize dikkatinizi dağıtacak düşünceler gelebilir. Böyle bir anda kendinize “Şimdi bunu düşünmemeliyim.” gibi telkinlerde bulunmak onu daha fazla düşünmenize ve gittikçe daha çok dikkatinizin dağılmasına sebep olur. Örneğin “Şimdi fil düşünmeyeceğim” diye düşündüğümüzde şüphesiz hemen aklınıza bir fil gelecektir. “Fil düşünmemeliyim” diye düşünmek aklınıza filin gelmesini sağlamaktan başka bir işe yaramaz. Böyle durumlarda yapılması gereken; sorumluluğunuzu düşünerek yapabileceğinizin en iyisini yapmaya çalışmaktır.
f. Sonsuzluk İşareti Tekniği Sonsuzluk işareti veya yana yatık “8” olarak ifade edilen bu teknik, bir şeye odaklanmak istediğiniz her an kullanabileceğini z basit bir uygulamadır. Bir tahtaya ya da bir duvara astığınız büyük bir kâğıda yatık 8 rakamı (sonsuz işareti) çizin. Önce sağ elinizle, sonra sol elinizle ve en sonunda da her iki elinizle aynı anda çizimin üzerinden geçerek uygulayabilirsiniz. Kâğıdınız yoksa bu işlemi havada parmaklarınızla da yapabilirsiniz. Önce büyük sonsuz işaretleri yapın, sonra bu işaretleri giderek küçültün. Herhangi bir çalışma esnasında konsantrasyonunuzu kaybettiğinizi düşündüğünüzde bu.Uygulamayı gözleriniz kapalı olarak da yapabilirsiniz. Bu çalışma, sağ ve sol görsel alanları çalıştırarak konsantrasyon gücünü artırır.
g. Tek İş Kuralı Çalışmalarınızda tek bir alana yoğunlaşın, aynı anda tek işle ilgilenin, her çalışma için bir süre belirleyin. Belirli bir zaman diliminde sadece bir işi yaparsanız, tüm konsantrasyonunuzu bu işe yoğunlaştırarak dikkatinizin dağılmasını önlersiniz. Birden fazla işi aynı anda yapmaya çalışmak hem konsantrasyonu dağıtır, hem de öğrenmenin kalitesini olumsuz şekilde etkiler.

h. İlk ve Son kez Tekniği Odaklanmada sorun yaşadığınızda yaptığınız çalışmayı hayatınızda ilk defa ya da son kez yapıyormuş gibi çalışmaya başlayın. Herhangi bir etkinliği ilk kez ya da son kez yapıyormuşsunuz gibi düşündüğünüzde, o etkinliğe daha dikkatle odaklanarak, konsantrasyon gücünüzü artırmış olursunuz. Bu, size önceden kaçırdığınız detayları yakalama, gözlem gücünü artırma, yeni bakış açıları geliştirme olanağı sunar.


a. “5 Tane Daha” Yöntemi Ders çalışma veya soru çözme esnasında çalışmadan sıkılıp vazgeçmek üzere olduğunuzda “5 tane daha” yönteminin kullanılması çalışmanın sürdürülebilmesi ve başarı açısından son derece önemlidir. Sınavlara yönelik okuma çalışması yaptığınızda ve okumaktan sıkıldığınızda “5 sayfa daha” okuyarak, Fen ve Teknoloji dersi ile ilgili soru çözmekten sıkıldığınızda “5 soru daha” çözerek çalışın. Bu tekniği uygularken zihniniz sıkılma noktasını bilinçli olarak kontrol edip, etkinliği sürdürmek için zihinsel çabayı arttırır. Pek çok sporcu yoruldukları anda bu hisse yenilmeden çalışmalarını devam ettirerek başarı kazanırlar.


b. Not Alma ve Özel Zaman Yöntemi Sınavlara hazırlık aşamasında ders çalışırken, zihninizi meşgul eden (Duygusal problemler, arkadaş ilişkileri, yapmak istedikleriniz vb.) bu konuları düşünmek için ayırdığınız özel bir zamanınız olduğunu kendinize hatırlatın ve bu durumları tespit ederek bir kağıda yazın. Yazdığınız konuları bu amaçla ayırdığınız özel zamanda mutlaka düşünerek yerine getirin. Giderek zaman içinde bu konuların azaldığını fark edeceksiniz. Böyle bir uygulama, zihninizin diğer sorunlarla dağılmasını önler, sizi psikolojik olarak rahatlatır ve o an yaptığınız çalışmaya odaklanmanıza katkı sağlar.


i. Ödüllendirme Yöntemi Bir işe başlamadan önce, bitirdiğinizde kendinizi neyle ödüllendireceğinizi planlayın. Ödül, sizi rahatlatan ve mutlu eden her şey olabilir. Sevdiğiniz bir yiyecek ya da içecek, spor yapmak, bir arkadaşınızla buluşup sohbet etmek, sinemaya gitmek vb. etkinliklerde bulunulması motivasyonunuzu ve konsantrasyonunuzu artırır.


j. Gerçeklik Kuralı :Çalışacağınız konu ve çalışılacak içerikler hakkında gerçekçi olun. Neyi tamamlamak istediğinizden emin olun. Örneğin bir sınava çalışacaksanız, hangi bölümleri bitireceğinizi, kaç soru çözeceğinizi ve bu bölümler için ne kadar zaman ayıracağınızı belirleyin.


k. Ortam Kontrolü Kuralı Çalışma ortamında rahatsız edici ve dikkat dağıtıcılardan (Işık, gürültü, yüksek veya düşük ısı vb.) uzak bir ortam oluşturun. Ders çalışırken dikkatinizin bölünmemesi için çevredeki dikkat dağıtan engelleri olabildiğince en aza indirin. Örneğin perdeleri çekerek (İçerisini karanlık yapmamak şartıyla) dikkat dağıtıcı görsel etkenlerden uzaklaşabilirsiniz.


l. Nerede Kalmıştık Tekniği :Dikkatin ve konsantrasyonun üzerinde etkili olan psikolojik ve çevresel faktörler vardır. Ders esnasında dikkatimiz içe (İstekler, hayal kurma) veya dışa (Çevredeki uyarıcılar, ses, ışık, koku vb.) dönüktür. Eğer ders esnasında hayal kuruyorsak öğretmenimizin anlattığı konuya odaklanamayız. Öğretmenin anlattıklarına odaklanmanız gerekirken; zihnimiz birden yaz tatilinde gittiğimiz deniz kıyısını ve kumsalı düşünür. Denizi ve kumsalı düşündüğünüzden gitgide sınıf ortamından uzaklaşarak dikkatinizi derse
veremezsiniz. Ders çalışırken hayal kurduğunuzu veya farklı şeyler düşündüğünüzü fark ettiğiniz anda hemen hayalinizi keserek “nerede kalmıştık, çalıştığın konuya dön” demelisiniz.


m. Kontrol Çizelgesi Tekniği Ders çalışırken veya soru çözerken kendinize bir kontrol çizelgesi hazırlayın. Dikkatinizin dağıldığını her hissettiğinizde bu çizelgeye bir işaret koyun. Bunu düzenli ve istikrarlı bir şekilde yapmanız durumunda, zaman içerisinde daha az işaret koyduğunuzu ve konsantrasyonunuzun arttığını göreceksiniz.


TÜM BUNLARLA BİRLİKTE ;
Uzmanlar, çalışmaya yoğunlaşmak amacıyla kişinin iradesine yardımcı olmak için alınabilecek tedbirler arasında şunları saymaktalar:
 Çok istenen ve gerçekleştirilebilir bir hedef belirlemek,
 Hedefe yönelik uygulanabilir ve gerçekçi bir plan yapmak,
 Çalışmayı hatırlatacak ortamlarda bulunmak,
 Zihnin açık olduğu saatleri değerlendirmek,
 Çalışkan arkadaşlarla grup çalışması yapmak,
 Yapılan işi sevmeye çalışmak,
 Çalışmayı engelleyici endişelerin üzerine gidip onları yenmek,
 Uykuyu hatırlatacak ortamlardan uzak durmak,
 Ders çalışırken televizyon, bilgisayar, telefon ve müzik setinden uzak durmak,
 Sadece bir iş yapmak, aynı anda bir çok işi bir arada yapmaktan kaçınmak,
 Düzenli ortamlarda, gerekli araç-gereci temin ettikten sonra çalışmak,
 Ara vererek ders çalışmak,
 Aynı türden dersleri peş peşine çalışmaktan kaçınmak,
 Derslerin arasında farklı etkinlikler yaparak zihni derse hazırlamak,
 Doğal sayılabilecek gürültülerden etkilenmemeye alışmak, bunları kafaya takmamayı öğrenmek,
 Ulaşılması hayal edilen hedefi hatırdan çıkarmamak...

 

(Kaynak:

www.ucc.vt.edu) Konsantrasyonun Gücü(ücretsiz e-kitap)
Eğitim Psikoloji Ders kitabı
Psikoloji 10.sınıf ders kitabı
Eğitimde bireysel farklılıklar

©2020 E-services Education Erasmus+ KA2 Project Ref. Nr.: 2015-1-TR01-KA201-0022552
Bu yayın Avrupa Birliği’nin desteğiyle hazırlanmıştır. Bu yayının içeriğinden yalnızca Anamur İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü liderliğindeki proje konsorsiyumu sorumlu olup , herhangi bir şekilde AB'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.
“This publication has been produced with the assistance of the European Union. The contents of this publication are the sole responsibility of the project consortium and can in no way reflect the views of the European Union”

Search

51614
TodayToday66
YesterdayYesterday78
This WeekThis Week66
This MonthThis Month211
All DaysAll Days51614