Özel Eğitim

Özel Eğitim

DİSLEKSİ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR? NELER YAPILABİLİR?

Özel öğrenme güçlüğü; okul çağlarıyla başlayan ve okuma, yazılı anlatım, matematik problemleriyle-güçlükleriyle kendini gösteren gelişimsel bir bozukluktur. Disleksi, özel öğrenme güçlükleri arasında yer alan okuma güçlüklerine verilen isimdir.

 ...Devamını oku

 

YAYGIN GELİŞİMSEL BOZUKLUK

Yaygın gelişimsel bozukluk gösteren bireylerin, tanı aldıkları ilk andan itibaren destek eğitim programlarına alınarak gelişimlerinin desteklenmeleri gerekmektedir. Bireyin örgün eğitime dâhil olduktan sonra da düzeyine/tanısına uygun destek eğitim programlarına katılması, gelişiminin en üst düzeyde desteklenmesini sağlayacaktır. Ayrıntılı Bilgi için...

...Devamını oku

 

ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ

Öğrenme güçlükleri ilk bakışta hemen fark edilemeyen, üstü kapalı bozukluklardandır. Özgül öğrenme güçlüğü (ÖÖG) yaşam boyu devam eden nörolojik temelli gelişimsel bir bozukluktur. ÖÖG ‘de erken tanı, erken müdahale şansı tanımaktadır. Erken müdahalenin bireylerin akademik, psikolojik, sosyal ve duygusal alanlarda yaşanılan problemleri en aza indireceği düşünülmektedir. Erken dönemde tespit edilen ÖÖG, uygulanan erken müdahale programları ile Ülkemizde okulöncesi ÖÖG belirtilerine yönelik, ailelerin ve eğitimcilerin bilgilerinin yetersiz oluşu çocuklara sunulması gereken erken müdahale programlarının uygulanmasını geciktirmektedir. Bu çalışma, yurt dışı ve ülkemizde yapılan araştırmaları derleyerek eğitimcilere yol göstermesi amacıyla hazırlanmıştır.

...Devamını oku 

 

ZEKÂ GERİLİĞİNE BAĞLI ÖĞRENME GÜÇLÜKLERİ

Çocuğun güç ve güçsüzlüklerinin erken tanınması ve müdahale edilip özel eğitime yönlendirilmesi akademik, sosyal, duygusal sorunlarda düzelmeye yol açması ve çocuğun hayat kalitesinin artması açısından önemlidir. Bu sebeple, bu bozukluğun tanınmasında ve eğitimsel ihtiyaçların düzenlenmesinde ki artan ihtiyaç, bu çocukların hayatlarında anlamlı değişiklikler yapması açısından önemlidir.

...Devamını oku

 

 

Date

22 Ocak 2015

Tags

Özel Eğitim
©2020 E-services Education Erasmus+ KA2 Project Ref. Nr.: 2015-1-TR01-KA201-0022552
Bu yayın Avrupa Birliği’nin desteğiyle hazırlanmıştır. Bu yayının içeriğinden yalnızca Anamur İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü liderliğindeki proje konsorsiyumu sorumlu olup , herhangi bir şekilde AB'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.
“This publication has been produced with the assistance of the European Union. The contents of this publication are the sole responsibility of the project consortium and can in no way reflect the views of the European Union”

Search

55935
TodayToday5
YesterdayYesterday82
This WeekThis Week250
This MonthThis Month5
All DaysAll Days55935