Öğrenciler

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

ETKİLİ DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİ

Ana, baba ve öğretmenlerin öğrenciden genel beklentisi, onların "derslerine çok çalışıp, başarılı olmaları" yönündedir. Beklenti böyle olunca başarısızlığın nedeni, "yeterince çalışmamak" olarak görülmekte ve öğrenciden sürekli daha çok çalışması istenmektedir. Oysa gerekli olan "Bilinçsizce çok çalışmak" değil; verimli ders çalışma yollarını iyi bilerek ve bunlardan gereğince yararlanarak etkili çalışmaktır.

...Devamını oku 

 

TEST ÇÖZME  TEKNİKLERİ VE SINAV STRATEJİLERİ( Öğrencilere İpucu)

Sevgili öğrenciler yıllarca çalışıp emek harcıyoruz.  Ve bu emeklerimiz sonuçta bir sınavla değerlendiriliyor. Çalıştığımız kadar test çözerken gösterdiğimiz performansta önemli duruma geliyor. İşte size kısa kısa ipuçları.

...Devamını oku

 

KONSANTRASYON SORUNUNU AŞABİLME

Geçmişten geleceğe çok hızlı bir değişime şahit oluyoruz. Tabi bu hızlı değişimin bir takım faydaları olduğu gibi bizden götürüleri var. Bunlardan biri belkide en önemlisi de konsantrasyon bozukluğu bir işe veya çalışmaya odaklanma sorunudur. Teknoloji geliştikçe konsantrasyon bozukluğu gibi dikkat problemlerinin artığı görülmektedir.

...Devamını oku

SINAV KAYGISI VE BAŞA ÇIKMA YOLLARI

Sınav kaygısı, her yaş grubundan öğrencinin yaşadığı önemli bir problemdir. Ancak bu, aşılamayacak bir problem değildir. Eğitim hayatları bakımından sınavlarla dolu bir eğitim-öğretim sistemi içerisinde sınavdan sınava koşuşturan çocuklarımız/gençlerimiz girmek istedikleri okullar için yarış halinde oldukları yaşıtlarıyla yoğun bir çalışma süreci geçirmekte ve yaşamlarını bu hızlı akış içinde sürdürmektedirler.

...Devamını oku

PSİKOLOJİK DAYANIKLILIK-SAĞLAMLILIK

Olumsuz yaşantılar karşısında güçlü kalabilmek olarak tanımlanabilecek psikolojik sağlamlık kavramı güncel ve önem taşıyan bir konu olarak göze çarpmaktadır. Psikolojik sağlamlık (resilience), bir olumsuzluk durumu ile karşı karşıya kalındığında, risk faktörleri ve koruyucu faktörlerin etkileşimi sonucu oluşan süreçte, bireyin hayatındaki değişikliğe uyum göstermesini içermektedir. Psikolojik sağlamlıkla ilgili yapılan çalışmalar risk karşısında bireyin uyum göstermesi üzerine odaklanmıştır.

...Devamını oku

 

ÖĞRENME NEDİR? NASIL KALICI HALE GELİR?

         Bir insanın yaşamını sürdürebilmesi için çevresiyle sürekli olarak ilişki içinde bulunması ve çevreye uyum sağlaması gerekir. Öğrenebilmek organizma için yaşamsal öneme sahiptir. İlk olarak hayatta kalabilmek ve yaşamını devam ettirebilmek için bireyin öğrenmesi gerekir.

...Devamını oku 

ÖĞRENME STİLİNİZİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Öğrenme stillerimiz kan grubumuz gibi doğuştan var olan karakteristik özelliğimizdir. Bireylerin öğrenme stili yaşam boyu değişmez ama yaşamımızı değiştirir. Her öğrencinin kendine özgü yapısı, yetenekleri, ilgi alanları, karakter özellikleri, alışkanlıkları, hayata bakış açıları ve bilgiyi işleyiş tarzı vardır. Bu farklılıklar öğrencilerin öğrenme süreçlerini doğrudan etkiler….  Peki ya öğrenme stillerinizi biliyor musunuz?...

...Devamını oku

KİŞİSEL MOTİVASYONUMU NASIL GELİŞTİREBİLİRİM?

Yaşantımızdan memnun değil miyiz? Hayatımızda sürekli bir şeyleri erteliyor muyuz? Bir işe başlayacağımız gün bir türlü gelemiyor mu? Planlı olamamak motivasyonumuzu mu düşürüyor? İşte bu durumda, hayatı yeniden gözden geçirmek gerekiyor. Hayatı değiştirmek kolay değildir ama imkansız da değildir.

...Devamını oku

 

ÖFKE KONTROLÜ

Öfke; doyurulmamış isteklere, istenmeyen sonuçlara ve karşılanmayan beklentilere verilen duygusal bir tepkidir. Korku, sevinç, mutluluk, üzüntü vb. diğer duygular gibi doğaldır. Sağlıklı olarak ifade edildiğinde yapıcı ve kişiler arası iletişimi düzeltici olabilen bir duygudur. Ancak öfke kontrol edilmeden ve yıkıcı bir biçimde davranışlara yansırsa saldırgan ve son derece tahrip edici tepkilere dönüşme potansiyeline sahiptir.

  ...Devamını oku 

 

©2020 E-services Education Erasmus+ KA2 Project Ref. Nr.: 2015-1-TR01-KA201-0022552
Bu yayın Avrupa Birliği’nin desteğiyle hazırlanmıştır. Bu yayının içeriğinden yalnızca Anamur İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü liderliğindeki proje konsorsiyumu sorumlu olup , herhangi bir şekilde AB'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.
“This publication has been produced with the assistance of the European Union. The contents of this publication are the sole responsibility of the project consortium and can in no way reflect the views of the European Union”

Search

51618
TodayToday70
YesterdayYesterday78
This WeekThis Week70
This MonthThis Month215
All DaysAll Days51618